fbpx

Encyklopedia

Przez lata praktyki, produkcji, projektowania, doboru kamieni zebraliśmy nasze doświadczenie i chcemy się nim z Państwem podzielić.

W świecie kamieni szlachetnych, bardzo łatwo zgubić się już na początku. Niekończące się pytania o kształt, kolor, szlif, jaki wybrać, czy będzie pasować, co to jest fluorescencja i jaki certyfikat dla mnie jest ważniejszy. Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej, tak abyście Państwo cieszyli się z aktu wyboru bez stresu o pominięcie istotnych aspektów. W razie wątpliwości nasz zespół jest do Państwa dyspozycji!

Czym jest system oceny diamentów 4C?

System 4C to metoda oceny jakości diamentów, która wpisała się w międzynarodowe standardy. Analizie poddawane są cztery cechy kamienia: Colour, Clarity, Cut i Carat. Właśnie od ich pierwszych liter wzięła się nazwa – zasada 4C. Opis i ocena koloru, czystości, szlifu oraz masy diamentu tworzą dokumentację, stanowiącą bazę do wyceny jego wartości. Dzięki zasadzie 4C każdy nabywca kamienia szlachetnego może uzyskać potwierdzenie jego wyjątkowości i wartości. Poniżej
przedstawiamy krótkie wyjaśnienie analizowanych cech:

BARWA – ocena koloru diamentu opiera się tak naprawdę na jego braku. Diamenty bezbarwne, o nieskazitelnej strukturze chemicznej, czyste jak kropla wody, są tym samym najbardziej wartościowe. Skala D do Z oceny bezbarwności diamentu opiera się na porównywaniu diamentów z użyciem jednakowego oświetlenia oraz odpowiednich restrykcyjnych warunków do oceny wizualnej diamentu. Im większa bezbarwność tym mocniejszy blask
i wyższa wartość diamentu. Poza skalą D-Z istnieją również diamenty fantazyjne (fancy diamonds). 1 na 10000 diamentów jest diamentem o barwie fantazyjnej. Jego rzadkość, barwa i nasycenie są bardzo często jeszcze bardziej cenione. Matka Natura jest niezwykle kreatywna i dostarcza nam wówczas diamenty o niemal magicznych kolorach : niebieskie, różowe, głęboko żółte czy nawet zielone i czerwone.

CZYSTOŚĆ – naturalne diamenty są rezultatem ekstremalnego działania ciśnienia oraz temperatury na węgiel głęboko wewnątrz Ziemi. Ocena czystości diamentu opiera się na wyszukaniu wewnętrznych inkluzji oraz zewnętrznych skaz. Ocenia się ich ilość, rozmiar, wielkość, położenie, źródło, skład oraz jak wpływają na ogólny wizualny odbiór kamienia. Podczas gdy, rzadko który diament jest perfekcyjnie czysty, im mniejsza ilość inkluzji/skaz tym większa jego wartość. Skala oceny czystości posiada 5 kategorii, gdzie FL (flawless) oznacza brak jakichkolwiek skaz czy inkluzji przy 10 krotnym powiększeniu, przez VVS (very very slightly included), VS (very slightly included), SI (slightly included), aż do I (included) oznaczający, że skazy i inkluzje są bardzo widoczne i mają duży wpływ na wizualny odbiór diamentu.

SZLIF – ma ogromne znaczenie dla diamentów, ponieważ decyduje o pełnym wykorzystaniu cech kamienia, które przekładają się na jego brylancję. Właściwy szlif wydobywa piękno kamienia. Mówiąc o szlifie nie mamy na myśli kształtu kamienia (okrągły, owalny czy kwadratowy) lecz jak dobrze jego fasetki współgrają z światłem. W myśl zasady „Diamonds don’t shine, They reflect” – diament absorbuje światło aby następnie „oddać” je w postaci tzw „ognia”, blasku, brylancji. W trakcie oceny tego parametru wykonuje się pomiary: średnicy brylantu, całkowitej wysokości brylantu, wysokości korony, wysokości podstawy, grubości rondysty czy nawet rozmiar kuletu. Wszystko po to, by ocenić proporcje kamienia i stwierdzić jak dobrze diament „współgra” z światłem. Ostateczny szlif diamentu jest kluczowy dla wartości kamienia, a jego ocena jest jedną z najtrudniejszych technicznych analiz 4C. Ostatecznie diament otrzymuje jedną z pięciu ocen zaczynając od najbardziej wartościowej – Doskonała (Excellent) przez Bardzo dobrą (Very Good), Dobrą (Good), Średnią (Faint), aż do Słabej (Poor).

WAGA – jak w przypadku wszystkich kamieni jubilerskich, również masa diamentów określana jest w karatach (ct), gdzie jeden karat równa się 200 miligram. Masa diamentów w certyfikatach podawana jest zawsze w karatach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Cena diamentu rośnie wraz z jego masą, ponieważ im większy diament tym bardziej rzadki. Jednak dwa diamenty tej samej masy ct mogą być różnie wycenione z powodu pozostałych ocen 4C. Dlatego warto pamiętać, że cena diamentu to nie tylko jego waga.

Wszystkie opisane cechy badane są w trakcie wystandaryzowanych procedur, przez specjalistów gemmologów, ekspertów w tej dziedzinie. CONSTANTINA współpracuje z najlepszymi renomowanymi światowymi instytutami certyfikującymi (GIA, IGI, HRD) i dzięki temu nasze diamenty posiadają kompletną dokumentację, którą klient otrzymuje wraz z zakupionym kamieniem lub biżuterią.

Jaki kolor jest odpowiedni i na co zwracać uwagę?

Polecamy każdy kolor diamentu bezbarwnego czy też fantazyjnego, ale wybieramy ten najlepszy oczywiście w porozumieniu z Klientem. Kolor diamentu wybieramy w ścisłym dostosowaniu do przeznaczenia kamienia, projektu i preferencji osoby, która będzie go nosiła. 

Diamenty bezbarwne w skali D-Z są obecnie w Polsce najbardziej popularne. Z wielu względów wizualnych oraz inwestycyjnych proponujemy diamenty bezbarwne w skali D-F jednak posiadamy również wizualnie przepiękne kamienie w pozostałej skali, które niesamowicie oddają swój blask i ogień. Dostarczymy każdy diament, w każdym kolorze, wadze i kształcie. Wyobraźnia Klientów nie jest dla nas żadnym ograniczeniem!

Natomiast jako jedyni w Polsce posiadamy dostęp do każdego diamentu w kolorze fantazyjnym. Od diamentów intensywnie żółtych, przez brązowe, pomarańczowe, różowe, purpurowe, zielone, niebieskie, a nawet czerwone. Do każdego kamienia dostarczamy certyfikat oraz możliwość obejrzenia diamentu przed ostatecznym zakupem. Każdy kształt i rozmiar. Współpracujemy również z inwestorami, którzy chętnie sprzedadzą swoje zasoby kamieni inwestycyjnych niedostępnych na ogólnodostępnym rynku/giełdzie.

Współpracujemy z giełdami w Antwerpii, Hong Kongu, Izraelu, Indiach oraz USA. Nie ma dla nas zamówienia nie do zrealizowania.

Wszystkim kupującym diamenty oraz biżuterię z kamieniami szlachetnymi z naszej marki CONSTANTINA, zapewniamy dostęp do certyfikacji i rzetelnych ekspertyz wykonywanych przez najbardziej znane laboratoria i specjalistów gemmologów. Dzięki nim mamy pewność najwyższej jakości i niepodważalnej wartości sprzedawanych kamieni, co owocuje satysfakcją naszych klientów.

Czy szlif diamentu ma znaczenie?

Szlif diamentu jest czwartą w kolejności z najważniejszych jego cech, decydujących o wartości kamienia – zaraz po wadze, barwie i czystości. Ma on ogromne znaczenie dla podkreślenia piękna i unikatowości kamienia. Perfekcyjny szlif gwarantuje idealne odbijanie światła i wydobywa z diamentu tak bardzo pożądany prawdziwy ogień/blask. Zgodnie z zasadą 4C szlif diamentu oceniany jest w pięciostopniowej skali. Najbardziej pożądany doskonały szlif charakteryzuje się tym, że najlepiej odbija światło, jednak jest bardzo rzadki – wymaga idealnej współpracy fasetek i światła. W trakcie oceny analizie poddawana jest poprawność wykonania szlifu, a także równość, punkty styku oraz poziom wypolerowania fasetek.

Szlif diamentu ma również znaczenie typowo estetyczne. To szlifierz decyduje o kształcie, który w jego ocenie najlepiej wyeksponuje blask kamienia. Najczęściej spotykany jest szlif brylantowy, chociaż ogromną popularnością cieszą się również szlify fantazyjne, typu markiza, łezka, serce czy oktagon. To tylko kilka przykładów szlifów, które oferujemy w ofercie marki CONSTANTINA. Stawiamy na dedykowane rozwiązania, dlatego na pewno dobierzemy szlif, który wydobędzie piękno z wybranego przez Klienta kamienia.

Diamenty i kamienie szlachetne poprawiane. Co to znaczy? Jaki ma to wpływ na jakość i wartość mojej biżuterii?

Diamenty to kamienie powstałe przed miliardami lat, na głębokości kilkuset kilometrów w głębi Ziemi. Niestety obecna technologia pozwala na poprawianie diamentów lub też nawet ich produkcję w tempie jednego tygodnia w specjalnie do tego przygotowanych inkubatorach. 

Diamenty mogą być poprawiane poprzez podgrzewanie w wysokiej temperaturze, traktowanie promieniowaniem radioaktywnym czy nawet laserowe poprawianie czystości diamentu. Wszystkie te metody są uznawane za sztuczne poprawianie diamentów, a tym samym obniżają jego wartość. Należy zwrócić szczególną uwagę na tego typu diamenty. 

CONSTANTINA przykłada niesamowicie wielką wagę do diamentów naturalnych niepoprawianych. Dlatego nasze diamenty oraz biżuteria posiadają certyfikaty renomowanych instytutów certyfikujących, które określają czy dany diamant jest naturalny czy też poprawiany.

Uważamy, że niepowtarzalność i naturalność diamentu jest jego najwyższą wartością.

Co oznaczają poszczególne certyfikaty kamieni?

Certyfikacja diamentów i innych kamieni szlachetnych stanowi potwierdzenie ich pochodzenia i cech charakterystycznych, decydujących wartości. Dlatego CONSTANTINA dba, by tak istotne informacje zostały potwierdzone oraz opisane przez światowej rangi znawców tematu. W branży spotkać się można z kilkoma określeniami dokumentów, którymi opatrywane są certyfikowane diamenty:

Certyfikat – może być wystawiony przez podmiot sprzedający kamień szlachetny czy biżuterię. Stanowi on potwierdzenie jakości zakupionego kamienia czy biżuterii, informacje na temat rodzaju i próby metalu, masy kamienia, jego barwy, czystości i rodzaju szlifu. Dodatkowym uwiarygodnieniem jest sygnowanie certyfikatu dokładnymi danymi rzeczoznawcy, sklepu czy sprzedawcy.

Ekspertyza – to dokument o wyższej wartości, wynikającej z faktu sporządzenia przez niezależnego, czyli neutralnego i wykwalifikowanego rzeczoznawcę. Stąd też zdecydowanie większa szczegółowość i waga ekspertyzy. Diamenty i inne kamienie szlachetne badane są w laboratoriach gemmologicznych, wśród których do najbardziej znanych należą Gemological Institute of America (GIA) oraz International Gemological Institute (IGI).  Uznaniem cieszą się również ekspertyzy dokonywane przez specjalistów gemmologów, znanych w branży i dysponujących odpowiednim doświadczeniem.

Wszystkim kupującym diamenty oraz biżuterię z kamieniami szlachetnymi z pomocą naszej marki CONSTANTINA, zapewniamy dostęp do certyfikacji i rzetelnych ekspertyz wykonywanych przez najbardziej znane laboratoria i specjalistów gemmologów. Dzięki nim mamy pewność najwyższej jakości i niepodważalnej wartości sprzedawanych kamieni, co owocuje satysfakcją naszych klientów.

Skąd sprowadzane są kamienie i czy mogę zamówić coś czego nie macie w ofercie?

Sprowadzamy kamienie z całego świata. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży nie mamy ograniczeń nawet w pozyskiwaniu najbardziej wyjątkowych egzemplarzy. Naszą specjalnością jest realizowanie indywidualnych zamówień Klientów, dlatego jeżeli szukasz wyjątkowego kamienia – zapraszamy do kontaktu. Zapewniamy pełną obsługę w zakresie znalezienia, sprowadzenia do kraju oraz profesjonalnej certyfikacji każdego z rodzajów kamieni szlachetnych. Dowody? Przykładem wyjątkowej realizacji wykonanej przez zespół CONSTANTINA jest pozyskanie unikatowych kamieni pozyskanych z meteorytu! Niemożliwe, a jednak ;]

Oprócz diamentów bezbarwnych oraz fantazyjnych specjalizujemy się w kamieniach szlachetnych takich jak Szmaragdy, Szafiry, Rubiny, Tanzanity, Turmaliny, Aleksandryty, Spinele, Granaty, Opale, Ametysty, Morganity, Topazy, Akwamaryny i wiele wiele innych! Cały Świat stoi przed wami, wystarczy się z nami skontaktować!

Prosimy jednak mieć na uwadze, że specjalizujemy się i preferujemy przede wszystkim kamienie naturalne niepoprawiane, tak jak je stworzyła natura, których wartość odzwierciedla ich niepowtarzalność i rzadkość.

Dlaczego biżuteria wykonana ręcznie?

W oparciu o wieloletnie doświadczenie z pełną odpowiedzialnością stwierdzamy, że biżuteria wykonana ręcznie jest najbardziej trwała, najpiękniejsza i najbardziej wartościowa. Jej przygotowanie wymaga wiedzy i umiejętności, które pozwalają na zastosowanie sprawdzonych tradycyjnych metod produkcji biżuterii. Wybór biżuterii wykonanej ręcznie to gwarancja zakupu produktu, w którym każdy szczegół jest dopracowany, niepowtarzalny, a kamienie szlachetne są solidnie osadzone. Najważniejszym walorem biżuterii wykonanej ręcznie jest jej jakość i unikatowość. Dlatego w CONSTANTINA stawiamy wyłącznie na biżuterię wykonaną ręcznie, z najwyższą dbałością o szczegóły i na podstawie indywidualnych projektów, które potrafią wydobyć piękno kamieni szlachetnych, stworzyć dla nich odpowiednią oprawę i w ten sposób nadać biżuterii głębsze znaczenie i prawdziwą wartość.. 

Współpracujemy z najlepszymi Złotnikami w Polsce i Europie, którzy w procesie produkcji biżuterii nie stosują odlewów, tak popularnych na Polskim rynku. Jeżeli wymagacie Państwo niepowtarzalnej biżuterii, zapraszamy do kontaktu!

Czy mogę zamówić u Was coś na wzór innej biżuterii?

Oczywiście! Wielokrotnie tworzyliśmy biżuterię na wzór takiej, która np. miała wartość sentymentalną czy była nie do zdobycia w żaden inny sposób. Każdą współpracę związaną z tworzeniem biżuterii na zamówienie zaczynamy od omówienia oczekiwań, inspiracji i pomysłów na gotowy produkt. Na tej podstawie przygotowujemy projekt i przedstawiamy go do akceptacji, dopiero po jej uzyskaniu rozpoczynamy pracę. Dlatego zapewniamy, że spełnimy wszystkie Twoje życzenia, a także doradzimy najlepsze rozwiązania. Wszystko to owocuje piękną i trwałą biżuterią, która będzie ozdobą na całe życie.

Możemy wykonać biżuterię na wzór naszyjnika Królowej Elżbiety, pierścionka Księżnej Diany, kolczyków Joanny Krupy czy też innej biżuterii znanej Hollywoodzkiej gwiazdy.